Genel Sosyal Medya

You Tube’da nasıl 1 milyon izlenirsin? Kazandığım parayı açıklıyorum

Hiç kitap okumadan, hiç araştırma yapmadan, hazıra konarak nasıl mı 1 milyon izlenir hadi sizi daha fazla bekletmeden videoya geçelim
Siz yapıyor musunuz bilmiyorum  ama her birkaç günde bir hem haber sitelerini hem de sosyal medya  platfromlarında nelerin gündem olduğunu kontrol ederim. Takibini yaptığım sosyal platformlardan biri de youtube’tur. İçlerinde hayranlıkla takip edip beğendiğim kanallar olmak ile beraber oranlama yaptığımda ki muhtemelen sizde aynı kanıya varmışsınızdır, gündemdeki videoların çoğu eğlence, müzik ve dizi sektörü gibi insanın daha çok vaktini çalan konulardan oluşuyor.  Ahmet Mehmet’in tüm kirli çamaşırlarını ortaya seriyor. Her kanaldan farklı ifşa videoları yükleniyor. Ana sayfada gündemde olan 50 videonun birkaç tanesi hariç neredeyse tümü insanı oyalayan ve sonunda bir şey katmayan videolardan oluşuyor. Peki nasıl oluyor da bu tür videolar çok kısa sürelerde milyonlar tarafından izleniyor.
Belki bu tür videoları hazırlamak için çaba sarf edenlerde var bu kişileri de ayrıca takdir ediyorum doğrusu çünkü izleyici kitlesini iyi analiz etmiş ve kitleye göre içerik üretiyorlar. Peki işin sırrı tam olarak nerde?  Sorunun ana kaynağı platformun kendisi mi yoksa biz miyiz? Kanal sahipleri saçma içerik üretiyorsa biz niye izliyoruz. Meraktan mı açıp bakıyoruz yoksa gerçekten severek mi takip ediyoruz.
Gündemdeki 50 videonun 30’u sadece dizilere ait.  Geriye kalan kanalları kişisel hesaplar oluşturuyor.  Kişisel hesaplarda ise çoğunlukla ifşalar, kışkırtmalar, ürün incelemeleri, oyun, videoları,  günlük vloglar yer alıyor.
Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ‘in hazırladığı 2018 Türkiye Radyo Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporunda dünya genelinde kişi başına düşen günlük izleme sürelerinde Türkiye ilk sırada yer aldı.  Anadolu Ajansı’nın Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan derlediği verilere göre sadece 5 saat 30 dakika olduğu belirtiliyor. Sosyal medyayı da bu verilere eklediğimiz zaman 8 saati aşıyor. Araştırmaya göre ilk sırada yer alan Türkiye’yi, 4 saat 25 dakika ile Japonya,  4 saat 21 dakika ile İtalya izliyor. Dünyada eğlence anlayışının merkezine yerleşmiş olan dizi sektörü giderek güçlü bir ekonomiye dönüşmektedir.
Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte toplumlar da evrimleşmeye devam ediyor.  Sosyal medya platformları da kişilerin ister kişisel ister mesleki olsun sahip oldukları bilgi, birikim, fikir, tutum, duygu ve düşüncelerini paylaştıkları bir özgürlük alanı olması sebebiyle kullanıcılar zamanlarının çoğunu buralarda geçirirler.
Ortalama bir insan günde 2 saatini sosyal medyada geçirmektedir, bu da yaşam süresinden 5 yıl 4 ay kadar bir zamana tekabül ediyor. Özellikle genç kesim her gün 9 saatini sosyal medyada harcıyor. Her ne kadar sosyal medya dünyayla bağkurmak için emsalsiz bir araç olsa da, haddinden fazla kullanımı kullanıcıları her anlamda olumsuz etkiliyor. Peki; sosyal medyada geçirdiğimiz zaman nereye gidiyor?
Bütün bu verileri bir kenara bırakıp bu tür içeriklerin nasıl milyonlarca kez izlendiğine gelecek olursak. Acaba Youtube başta olmak üzere kasıtlı bir şekilde bunu yapın mı diyor? Eğlence sektörünü destekliyorum. İnsanların zamanını çalacak, onları üretimden alıkoyup tüketime sev edecek her türlü içeriği destekliyorum mu diyor?
Bildiğiniz gibi tüketim kültürü kendini sadece mal bazında göstermiyor. Yaşamın hızını arttırarakta kendini gösteriyor. Arabalardan bilgisayara kadar kentlerde yaşamın hızı sürekli artıyor. Bitmek tükenmek bilmeyen bir telaş oluşuyor. Günü yaşamak, yarını düşünmemek toplumun felsefesi durumuna geliyor.
Kısa, özensiz, çabuk tüketilen cümleler ile konuşan ve yazışan, sürekli koşuşturan bir topluma dönüşülüyor. Belki de yavaş oldukları için yaşlılar bile daha az önemseniyor. Hız arttıkça tatminsizlik ve tüketimde artıyor. Sürekli tüketiliyor. Yaşam daha fazla erteleniyor. Çabuk yemek yeniyor, hızlı kilo alınıyor. Alınan kilolar hızla atılmak isteniyor. ‘Kullan at’ tüketimin ideolojisi oluyor. Aşklar, evlilikler, arkadaşlıklar, yemekler, oyuncaklar, giyecekler, mobilyalar, evler, kentler, kasabalar, köyler her şey tüketiliyor.
Yoğun tüketim kültürü içinde ezilip gidiyoruz. Hızlı yaşam içinde saygı ve gelenekler unutuluyor. At yarışı benzeri bir yaşama zorlanıyoruz. Sürekli temposu ve hızı artan bir yaşam ve yaşam içinde sürekli yarışma. Aile içinde, arkadaşlar arasında, okulda, işyerinde sürekli yarışmaya ve başarıya odaklı bir yaşam. Bir sınavdan ötekine koşturulan bir ömür. Ancak, bu kadar hız ve yarışa karşın geleceğini planlayamayan ve önünü göremeyecek kadar gelecek körü olan bir nesil yetişiyor.
Hızlı, özensiz ve çabuk tüketime dayalı yaşam içerisinde artık kimse okumuyor. Bir kitap veya makale bile baştan sona okunmuyor. Atlayarak gözden geçiriliyor. Okunanın sadece özeti anlaşılmaya çalışılıyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunuyor. ‘Hap’ şeklinde verilen bilgiler makbul görülüyor. Yargıya varmak için çaba sarfedilmiyor. Önyargılar yeterli görülüyor. Hiçbir şey derinlemesine irdelenmiyor.   Sadece bilgisayar ekranına veya televizyona bakılıyor.
 Televizyonlardaki  programlar ve sosyal medyadaki yayınlar  küçük yaş zeka seviyesine göre ayarlanıyor. Başka şeyle meşgulken anlayabileceğiniz seviyede programlar sunuluyor. Kafa yormaya gerek duyulmuyor.  En önemli ve en karmaşık olan şey de ne biliyor musunuz? Aklında, cinsiyetinde, içeceklerinde karışık olanı teşvik ediliyor. 3’ü bir arada’ içecekler devrinde yaşıyoruz. Emeğe gerek yok. Herşey hazır.
Her şeyin hazır olmadığı okumanın, okumayı anlamanın, anladığını hayata geçirmenin, hayata geçirilenin sonuçlandırıldığı bir sabaha uyanmak temennisiyle.Satın aldığımız her ürünle, yaptığımız her eylemle, kurduğumuz her cümleyle yaşamak istediğimiz dünyanın temellerini atıyoruz aslında,  bunun farkına vardığımızda dünyayı daha güzel bir yer haline getireceğiz

Yazar

18 Comments

 1. Hi Look what we have an eye to you! niceoblation
  Simply click

  https://drive.google.com/file/d/1_S9q0FT7om-9s992i-ZnxH-dPizmvwH5/preview

 2. Hello! sessiznotalar.com

  We advance

  Sending your business proposition through the Contact us form which can be found on the sites in the Communication section. Contact form are filled in by our program and the captcha is solved. The advantage of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique increases the chances that your message will be read. Mailing is done in the same way as you received this message.
  Your business proposition will be open by millions of site administrators and those who have access to the sites!

  The cost of sending 1 million messages is $ 49 instead of $ 99. (you can select any country or country domain)
  All USA – (10 million messages sent) – $399 instead of $699
  All Europe (7 million messages sent)- $ 299 instead of $599
  All sites in the world (25 million messages sent) – $499 instead of $999

  Discounts are valid until May 15.
  Feedback and warranty!
  Delivery report!
  In the process of sending messages we don’t break the rules GDRP.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype – FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161
  http://bit.ly/2W8YBZP

  Best wishes

 3. Let your bitcoins brings you +10% per 2 days.
  Get paid automatically and earn again!

  Try http://dc-btc.site
  one click registration and getting asset

  Powered by Mutual assistance Algorithm and Blockchain.
  Warranty!

 4. I notice that you do not have a proper sales funnel on site and … you’re leaving money on the table ☹
  You want to fix this, right?
  Change your focus because THE KEY TO ONLINE SUCCESS IS…
  Funnels. Not Landing Pages
  Your Landing Page is just a door way to your Marketing Funnel, you still need other systems to build your order process, one-click upsells, downsells, product fulfillment details, membership areas, webinar series, email autoresponders, and affiliate platform… Or, you can just use ClickFunnels to handle it all.
  View your analytics, edit your pages with the most powerful drag-and-drop editor, and publish live in seconds. Demo, details and a test account are availbale on page http://bit.ly/2HYdIQ8

  To your business success,
  George – support team
  http://www.digitalproductselection.com

  PS: To be successful online, there are 2 essential tools that you HAVE to have… an email autoresponder, and Clickfunnels. The proper tehniques & strategies to use them both can be found in DotComSecrets book and I can send you a review copy for FREE – enter your shipping details here https://rebrand.ly/DotComSecrets-order-page

 5. JordanKew says:

  Hi What we suffer with here is , a greatoffers
  Are you in?
  https://drive.google.com/file/d/18R-dcUNDIwUBMRIi_43FEKSAfp1P3Euo/preview

 6. Hi! sessiznotalar.com

  We offer

  Sending your commercial proposal through the feedback form which can be found on the sites in the contact section. Feedback forms are filled in by our program and the captcha is solved. The superiority of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This method raise the odds that your message will be open. Mailing is done in the same way as you received this message.
  Your message will be open by millions of site administrators and those who have access to the sites!

  The cost of sending 1 million messages is $ 49 instead of $ 99. (you can select any country or country domain)
  All USA – (10 million messages sent) – $399 instead of $699
  All Europe (7 million messages sent)- $ 299 instead of $599
  All sites in the world (25 million messages sent) – $499 instead of $999
  There is a possibility of FREE TEST MAILING.

  Discounts are valid until May 31.
  Feedback and warranty!
  Delivery report!
  In the process of sending messages we don’t break the rules GDRP.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype – FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161
  http://bit.ly/2WbyL7x

  Best wishes

 7. Hi, We sale high quality T-shirt for men please visit our website to see our hot collection 2019! https://www.sarman.ca

 8. Charlesciree says:

  sessiznotalar.com Look what we have in the service of you! a greatsacrifice
  Just click
  https://drive.google.com/file/d/1e8WlSOx_q31-vlIqtAwMySRJIg2oIT6-/preview

 9. Hi! sessiznotalar.com

  We present

  Sending your business proposition through the feedback form which can be found on the sites in the contact partition. Feedback forms are filled in by our software and the captcha is solved. The superiority of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique improve the probability that your message will be open.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype – FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161

 10. My name is Cam, and I checked out your site, and see some huge issues with your site causing to you to lose organic visitors every day. I would love to show you what I am talking about, and explain how I am able to help you drastically increase organic traffic.
  https://uprank.ca/

 11. Please note nice cash prize for victory. sessiznotalar.com
  http://bit.ly/2KyKE4l

 12. Hello! sessiznotalar.com

  We make available

  Sending your business proposition through the Contact us form which can be found on the sites in the Communication partition. Contact form are filled in by our software and the captcha is solved. The profit of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This method improve the probability that your message will be open.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161

 13. There is an amazing prize for victory. sessiznotalar.com
  http://bit.ly/2Ky5QaH

 14. Good day!, sessiznotalar.com

  Our patron want to speculate your area for good benefit.

  Please contact us for more information on +973 650 09688 or mh@indobsc.com

  Best regards
  Mr. Mat Hernandez

 15. Hi, I just came across your website and wanted to get in touch.

  I run an animation studio that makes animated explainer videos helping companies to explain what they do, why it matters and how they’re unique in less than 2 minutes.

  You can take a look at some of our work here:
  http://bit.ly/306bcPf – what do you think about it?

  I would love to make an awesome animated video for you guys.

  We have a smooth production process and handle everything needed for a high-quality video that typically takes us 6 weeks to produce from start to finish.

  First, we nail the script, design storyboards you can’t wait to see animated. Voice actors in your native language that capture your brand and animation that screams premium with sound design that brings it all together.

  Our videos are made from scratch and designed to make you stand out and get results. No templates, no cookie cutter animation that tarnishes your brand.

  If you’re interested in learning more, please get in touch on the email below:
  Email: storybitevideos@gmail.com

  Thanks for taking the time to read this.

 16. We’ll like to offer you this project, that has been created for the dissemination of some clandestine confidences and resources, to help for an integral subversion, so necessary in these times of adversity.
  This project has been created by our vocation to contribute, in these historical becomings (so unique), with providing that watchtowers, that perhaps may have been lost in this tumultuous journey.

  These are times for bravery and sincerity, without any doubt.

  The alluded ones are summoned.
  They will be welcome in our virtual Athenaeum at
  http://www.bibliotecaeclosion.com/
  May this convocation be useful!
  (If, by mistake, you have received this message, we beg apologize).

 17. Hello! sessiznotalar.com

  We make offer for you

  Sending your message through the feedback form which can be found on the sites in the Communication section. Feedback forms are filled in by our program and the captcha is solved. The profit of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique increases the chances that your message will be read.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  WhatsApp – +44 7598 509161
  Email – FeedbackForm@make-success.com

 18. Hello,
  I don’t want to waste your time so I’ll go straight to the point: we are looking for paid guest post opportunities on websites as yours. The guest post is an informative article, consistent with your editorial plan, that links to a relevant website. We normally provide you with an article and pay a fee for this activity
  I apologize for this unusual first contact, before going on we will of course provide you with any needed information about our SEO agency and our activity
  If you are interested please send a mail to paidguestposts@gmail.com mentioning the name of the websites where you accept to be paid in order to publish guest posts.
  Best regards

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir