Genel

Youtube Partner Programı Şartları Güncellendi

Youtube’un CEO’su Susan Wojcicki‘nin geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Haziran 2017’de yapılan manuel incelemelerde, 2 Milyona yakın videonun ve on binlerce kanal sahibinin şiddet ve uygunsuz içerikler barındırdığını tespit ederek manuel incelemelerin, Makina İnceleme Algoritmasına (Machine Learning Algorithm) ileri ki yıllar için otomatik incelemenin zeminini oluşturduklarından bahsetmişti. İyileştirilen bu algoritma sayesinde; Haziran – Aralık 2017 tarihleri arasında 150.000’den fazla video silindiğini ve şiddet içerikli videoların %98’nin artık yüklendikten 7 saat içerisinde kaldırıldığını vurguladı.

Aslında yapılan bu çalışmalar Youtube Topluluk Politikası’nı hem de platformdaki gerçek içerik üreticilerini koruyarak Youtube Partner Programı’nı güçlendirmekti. Bunun pazar dahilindeki incelemesini kısaca irdelersek de içerik dediğimizde aklımıza artık ilk video, video dediğimizde de aklımıza ilk Youtube gelir. Ama artık pazardaki istikrarını güçlendirmesi ve kullanıcılarını koruması gerekiyor çünkü artık Facebook’ta bir video platformu, Instagram’da bir video platformu, Snapchat’te

Nisan 2017’ye baktığımızda Youtube Partner Programı uygunluğu için 10.000 izlenim şartı aranıyordu. Fakat artık daha yüksek bir standartın ihtiyacı olduğu anlaşıldı ve YPP uygunluğun şartları tamamen değiştirildiğinin açıklamasını yaptı Neal Mohan (Chief Product Officer) ve Robert Kyncl (Chief Business Officer)
Yeni Youtube Partner Programı Uygunluk Şartları

20 Şubat 2018’den itibaren Youtube Partner Programı‘ndan reklam geliri elde etmek için beklenilen şartlar; 


Son 12 ayda 4000 saatten fazla izlenme,
1000’den fazla takipçiye sahip olması.

20 Şubat tarihine kadar, program dahilinde olan kanallara 30 günlük bir izin sağlanmış olacak. Bu tarihe kadar 4.000 saatten az izlenmeye ve 1000’den az takipçisi olan kanallar Youtube’dan gelir elde edemeyecekler. Bu standartlara ulaştıklarında ise programa dahil olmak için tekrardan değerlendirmeye alınacaklar.

YPP dahilindeki kanallar Youtube botları tarafından sürekli denetim altında olacak. Uygunsuz olarak işaretlenen içerikler, spam yorumlar ve izlenimler gibi Youtube politikalarına aykırı olan eylemler program dahilinden askıya alınmanıza neden olacaktır. Tüm Youtuber ve Influencerların dikkatine!

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir